Informacje ogólne

Recesje dziąsłowe

Recesje dziąsłowe – są to odsłonięte powierzchnie korzeni spowodowane najczęściej nadmiernym szczotkowaniem,a także złym ustawieniem zębów w łuku zębowym,mogą być też efektem choroby przyzębia (paradontozy),jak również powikłaniem leczenia ortodontycznego.

Do czego prowadzą nieleczone recesje dziąsłowe ?

Przede wszystkim niekorzystny wygląd z powodu odsłoniętych korzeni, których kolor jest inny niż kolor zęba,a także nieprzyjemna nadwrażliwość na zimno i ciepło.
Należy pamiętać, że nieleczone recesje dziąseł mogą doprowadzić do obumarcia nerwu zęba i konieczności leczenia kanałowego co może wiązać się ze znacznie wyższymi kosztami. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić nawet do utraty zębów.

Jak wygląda leczenie recesji ?

Nim przejdę do leczenia mikrochirurgicznego, którym się zajmuję jako specjalista periodontolog, najważniejsza jest uświadomienie pacjenta. Pacjent koniecznie musi się nauczyć poprawnej higieny jamy ustnej czyli jak szczotkować  zęby by nie narażać dziąseł na cofanie się (recesje). Tak samo ważne jest dbanie o przestrzenie międzyzębowe  czyli poprawne nitkowanie czy używanie szczoteczki międzyzębowej.

Jak wygląda leczenie mikrochirurgiczne recesji?

W pierwszej kolejności znieczulam pacjenta, następnie pobieram fragment dziąsła z podniebienia i zasłaniam nim odsłonięte korzenie.
By zminimalizować ryzyko powikłań oraz zmniejszyć ból pozabiegowy do minimum-używam metody CGF, która jest najnowocześniejszą metodą dostępną na rynku stomatologicznym .Stosuję separator komórkowy,dzięki któremu zabiegi są mniej bolesne, a gojenie powstałych ran i komfort pozabiegowy podniesiony jest do maksimum.

Pokrycie odsłoniętego korzenia – polega na pobraniu fragmentu dziąsła z podniebienia i umieszczeniu go na odsłoniętym korzeniu. W procedurze tej jest również możliwość zastąpienia dziąsła opatentowaną przeze mnie matryca kolagenową z banku tkanek ,według mojej autorskiej metody. Co najważniejsze zabieg również wykonuję z procedurą CGF by zminimalizować ryzyko powikłań i zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Pogrubienie dziąsła przed leczeniem ortodontycznym – procedura polegająca na zmianie grubości dziąsła wykonywana przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa pojedynczych jak i mnogich recesji dziąsłowych po leczeniu ortodontycznym.

Dlaczego warto wykonać takie leczenie?


Powikłaniem leczenia ortodontycznego często są odsłonięte korzenie.Jeśli przed leczeniem ortodontycznym są już pierwsze oznaki recesji,to po leczeniu mogą one znacznie się powiększyć.

Co to jest procedura CGF?

CGF czyli inaczej skoncentrowane czynniki wzrostu– jest to procedura polegająca na bezpiecznym pobraniu małej ilości krwi pacjenta (do 40ml). Następnie przy użyciu separatora komórkowego krew pacjenta jest odwirowywana, a następnie specjalnie przygotowywana. Dzięki temu naturalne procesy regeneracyjne organizmu są zwiększone, dolegliwości bólowe zmniejszone do minimum, a proces gojenia maksymalnie skrócony. Co to jest CGF oraz czym charakteryzuje się ta metoda znajdą państwo tutaj www.medif.com/fordentistry/pl/produkty/concentrated-growth-factors/

PARADONTOZA

Paradontoza – (choroba przyzębia) – jest to choroba polegająca na przewlekłym stanie zapalnym dziąsła, które może doprowadzić do utraty tkanek miękkich oraz tkanki kostnej otaczającej zęby. Finalnie choroba ta może doprowadzić zwiększonej ruchomości zębów,a w konsekwencji do ich utraty. Etiologia choroby jest dosyć skomplikowana. Przyczyny paradontozy to między innymi:specyficzne patogeny(bakterie).Sprzyja jej palenie, zła higiena jamy ustnej, niedobór witaminy D3, zaburzenia czynności tarczycy, a także predyspozycje genetyczne.

Jak leczyć paradontozę ?

Przede wszystkim chodzi o zmniejszenie ilości bakterii i płytki nazębnej,a także kamienia nad-i poddziąsłowego,w których patogeny bytują. Kiretaż jest zabiegiem, który często wykonuję, zamknięty i otwarty w zależności od potrzeby.

Kiretaż– zabieg polegający na poddziąsłowym oczyszczeniu powierzchni korzenia zęba przy użyciu specjalistycznych narzędzi periodontologicznych.
Zabieg regenerujący kość przy zębach – jest to zabieg polegający na próbie odbudowy utraconej kości wokół zęba wskutek choroby przyzębia (paradontozy). Zanim jednak wykonam taki zabieg-jako lekarz periodontolog kwalifikuję pacjenta do tej procedury leczniczej poprzez szereg zabiegów poprzedzających regenerację kości.

Jakie są zabiegi poprzedzające procedurę leczniczą regeneracji kości ?

Są to higienizacja (usunięcie kamienia przy zębach, wypolerowanie ich powierzchni, świadomość prawidłowej higieny zębów), kiretaż zamknięty lub otwarty.

Procedura frakcjonowania własnego zęba pacjenta

Frakcjonowanie jest to procedura polegająca na wykorzystaniu struktur własnego zęba jako biomateriału służącego do odbudowy utraconej kości po ekstrakcji.Własny ząb jest przekształcony w granulat, którym wypełniam defekt powstały po usuniętym zębie.Wg badań naukowych własny materiał kościozastępczy o wiele lepiej przyjmuje się w organizmie niż innego rodzaju materiały. Udowodniono, że struktury zęba podobne są do składu ludzkiej kości. By uzyskać jak najlepszy rezultat polecam połączyć ten zabieg z własnymi czynnikami wzrostu (CGF).

Stworzenie pełnowartościowego dziąsła przy implantach – wykonuję regenerację dziąsła przy wszczepionym implancie w celu odbudowy prawidłowej architektury dziąsła.
Korekta wędzidełka wargi dolnej lub górnej– usuwam nieprawidłowy przyczep wędzidełka by nie powstały recesje dolnych siekaczy,ułatwia to też np.zamkniecie szpary między siekaczami górnymi przed leczeniem ortodontycznym.
Wędzidełko języka – koryguję je,co poprawia wadę wymowy. Zmniejsza ryzyko powstania recesji od strony językowej.
Zabieg wszczepienia implantu – obecnie implanty zębowe stanowią najlepszą alternatywę w przypadku braku zęba. Wykonuję je od 11 lat. Przy dobrych warunkach zabieg jest mało skomplikowany a dolegliwości bólowe po wszczepieniu minimalne.
Gingiwoplastyka – zabieg usunięcia nadmiaru dziąsła- zabieg wykonuję w celu polepszenia estetyki zębów. Delikatnie usuwam nadmiar dziąsła w okolicy zębów.

Mikrochirurgiczne wydłużenie korony złamanego zęba.

Na czym polega zabieg ?

Kiedy ząb ulega złamaniu skraca swoją długość. Celem zabiegu jest wydłużenie zęba – czyli uzyskanie twardych zdrowych struktur zęba nad dziąsłem tak by była możliwość jego odbudowy. Procedura ta ma za zadanie przywrócić funkcję zęba .

Gummy smile-uśmiech dziąsłowy

Uśmiechasz się, a zamiast zębów widać dziąsła? Często wykonuję estetyczne wydłużenie koron klinicznych zębów w odcinku przednim.W wyniku tego zabiegu zęby uzyskują lepszą proporcję,a uśmiech staje się pełniejszy. Korekta jest niewielka, a bez niego niejednokrotnie leczenie protetyczne, korony czy licówki nie spełniają pokładanych w nich oczekiwań.W tym celu wykonuję też procedurę zmiany przyczepu wargi górnej co powoduje zmniejszenie nadmiernego jej unoszenia. Procedura ta jest alternatywą dla ostrzyknięcia kwasem botulinowym.
Odsłonięcie zatrzymanego zęba w celu naklejenia zamka ortodontycznego i ściągnięcie go do łuku-jest to zabieg, który wykonuję w ścisłej współpracy z lekarzem ortodontą. Pozwala to na poprawienie estetyki i przywrócenie prawidłowej funkcji.

Kortykotomia – zabieg chirurgiczny polegający na przyśpieszeniu efektu leczenia ortodontycznego .Celem jest ułatwienie przemieszczenia się zębów(zmniejszenia oporów kostnych).Wykorzystuje „fenomen akustyczny piezochirurgii”czyli techniki polegającej na precyzyjnym i bezpiecznym nacięciu blaszki kostnej znajdującej się między korzeniami zębów.
Ekstrakcja całkowicie lub częściowo zatrzymanego zęba mądrości czyli ósemki. Najlepiej połączyć z procedurą CGF i frakcjonowaniem własnego zęba.
Mikrochirurgiczna resekcja wierzchołka korzenia zęba. Polega na usunięciu delty korzeniowej, w której przetrwały bakterie. Usuwam zmianę patologiczną znad korzenia, co umożliwia pozostawienie zęba.
Radektomia, hemisekcja, bikuspidacja – to inne specjalistyczne zabiegi, które wykonuję aby zachować zęba.

Podniesienie dna zatoki szczękowej (sinus lift zamknięty lub otwarty) – zabieg przedimplantacyjny, który umożliwia natychmiastowe lub późniejsze wszczepienie implantu w miejscu gdzie wcześniej brakowało struktur kostnych. Wykorzystuję do tego ksenograft, allograft lub autograft.