KIRETAŻ – SKUCZENA BROŃ W WALCE Z PERADONTOZĄ.

Paradontoza obecnie dotyka blisko 80% Polaków.

Stan zapalny dziąseł nie brzmi groźnie w pierwszym momencie.

Podkreślam jednak, że nieleczone zapalenie przyzębia będzie skutkowało poważnymi konsekwencjami takimi jak osuwanie się dziąseł, ruchomość zębów, zanik kości w okolicy ich korzeni, nadwrażliwość przy piciu i jedzeniu..

badanie periodontologiczne wskazujące głębokość kieszeni dziąsłowej

Z dużą stanowczości zaznaczę , że bezpośrednią przyczyną paradontozy są bakterie płytki nazębnej. Jeśli z codzienną higieną poprzez szczotkowanie, stosowanie irygatora i nici Pacjent nie usunie skutecznie płytki nazębnej, ta z czasem mineralizuje się tworząc kamień najpierw nad a potem poddziąsłowy.

Choroby przyzębia mogą mieć również związek z nieleczoną wadą zgryzu, cukrzycą,chorobami układu krążenia, paleniem papierosów a nawet stresem.

Jednym z pierwszych niepokojących objawów jest samoistne krwawienie dziąseł, które dotyka zwłaszcza kobiet w ciąży , kiedy to hormony wzmagają wrażliwość dziąseł na płytkę nazębną. U osób przed 30 rokiem życia to uwarunkowania genetyczne odpowiadają za preferencje do paradontozy.

Przy regularnych kontrolach u stomatologa , lekarz jest w stanie rozpoznać chorobę na wczesnym jej etapie i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Niestety , w momencie zaniedbania przez Pacjenta wizyt kontrolnych w gabinecie i codziennej złej higienie jamy ustnej toksyny z płytki bakteryjnej przedostają się pod dziąsło , pogłębiając w ten sposób kieszonki dziąsłowe, a z czasem niszcząc kość i więzadła utrzymujące ząb .

widoczny zanik kości okolicy górnego i dolnego łuku

W zależności od głębokości zalegania kamienia poddziąsłowego w jamie ustnej, kwalifikuję mojego Pacjenta odpowiednio do zabiegu kiretażu zamkniętego bądź otwartego.

Kiretaż zamknięty jest wykonywany przeze mnie w momencie  zdiagnozowanych kieszonek dziąsłowych o głębokości do 5,5mm.

kiretaż zamknięty

W sytuacji , kiedy głębokość kieszonek dziąsłowych przekracza 5,5mm wdrażam leczenie w postaci kiretażu otwartego.

zabieg płatowy
czyszczenie przy użyciu wierteł okolicy korzeni i kości

 

Znacząca różnica w stosunku kiretażu otwartego do zamkniętego polega na chirurgicznym nacięciu i odsłonięciu przeze mnie dziąsła przy zabiegu kiretażu otwartego (połączenie kiretażu otwartego z zabiegiem płatowym), tak bym swobodnie mógł wykonać czyszczenie z kamienia ,bakterii i ziarniny zapalnej w obrębie powierzchni korzeni zębów.

ziarnina zapalna

Zabieg kiretażu otwartego jest zabiegiem inwazyjnym, krwawym i niezwykle ważne jest dostosowanie się Pacjenta do zaleceń pozabiegowych m.in zakazu palenia przez pierwszą dobę, spożywania gorących pokarmów czy picia alkoholu do 7 dni po zabiegu. Dieta półpłynna i dobra, staranna higiena pozwoli na szybką regenerację dziąseł.

Dodatkowe regularne zabiegi higienizacji w gabinecie stomatologicznym pozwolą na skuteczne zatrzymanie procesu paradontozy.

Bardzo często przy zabiegu kiretażu otwartego w moim gabinecie  jednoczasowo wykonuję regenerację kostną z wykorzystaniem biomateriału .

biomteriał wykorzystywany przy regeneracji kości

Dodatkowo zawsze zabezpieczam pole zabiegu czynnikami wzrostu (CGF), dzięki którym komfort Pacjenta pozabiegowy jest zdecydowanie wyższy a rekonwalescencja w większości przypadków bezbolesna w stosunku do Pacjentów  u których nie stosuje sie CGF.

CGF jako opatrunek , zmniejsza dolegliwości bólowe

W codziennej walce z paradontozą niezwykle ważna jest dieta bogata w wit A, C i D . Fast foody i przetworzona żywność sprzyjają odkładaniu płytki bakteryjnej na zębach. Ważne jest  by w codziennej diecie nie zabrakło mlecznych produktów fermentowanych, które sprzyjają ochronie jamy ustnej przed bakteriami.

Regularne kontrole stomatologiczna i dokładna higiena jamy ustnej , zwłaszcza w porze wieczornej skutecznie zapobiegnie rozwojowi paradontozy.

Zabiegi periodontologiczne i właściwa higiena jamy ustnej są w stanie zatrzymać proces postępowania paradontozy. Niestety nie są w stanie w pełni przywrócić estetyki i funkcjonalności aparatu utrzymującego zęby w jamie ustnej. Po zabiegu kiretażu dziąsła zawsze ulegają obkurczeniu.

stan kliniczny przed kiretażem
stan kliniczny w dniu zabiegu
stan kliniczny 2 tyg po zabiegu

 

Kolejnym etapem leczenia wówczas jest szynowanie zębów , czyli ich stabilizacja przy użyciu materiałów stomatologicznych.

Pozwala to uchronić zęby przed dalszym ich rozchwianiem i ułatwić proces gryzienia i żucia pokarmów.Dodatkowo poprawia estetykę i komfort Pacjenta.

unieruchomione siekacze przy użyciu szyny i widoczny kamień nazębny wynikający z niewłaściwej higieny jamy ustnej

 

Zapraszam do kontaktu oraz śledzenia mojej aktywności na Facebooku i Instagramie

Do zobaczenia

dr n. med. Jacek Żurek

JACEK ŻUREK

Jest współtwórcą patentu na materiał pochodzenia allogennego służącego do pokrywania mnogich recesji dziąsłowych bez konieczności pobierania przeszczepu dziąsła z podniebienia, a także autorskiego zestawu narzędzi mikrochirurgicznych. Obecnie jest pracownikiem Katedry Chirurgii Stomatologicznej Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmuje się szeroko rozumianą periodontologią, implantologią oraz leczeniem periimplantitis. Szczególnie specjalizuje się w przeszczepach dziąseł.

Najnowsze aktualności

FACEBOOK