METODA TUNELOWA I ZMODYFIKOWANY PINHOLE PRZY ZABIEGACH POKRYCIA RECESJI I AUGMENTACJI DZIĄSŁA.

Recesje dziąsłowe  są niewątpliwie zmorą ogromnej części moich Pacjentów. Badania wykazują ,że częstość występowania recesji dziąseł wzrasta z wiekiem.  Obnażone szyjki a dalej korzenie zębów przy piciu lub jedzeniu zimnych bądź gorących potraw powodują ogromny dyskomfort i uczucie bólu. Dodatkowo recesje dziąsła  sprawiają , że efekt estetyczny jest zdecydowanie niezadowalający Pacjentów. Warto podkreślić, że  taki stan przyzębia nieleczony może wpływać na tkankę kostną! 

Recesje dziąsłowe obejmujące dolne siekacze, zęby przedtrzonowe i trzonowe

 

Recesje dziąsłowe okolicy kła.

 

Kolejnym problemem zgłaszających się do mnie Pacjentów, zwłaszcza będących przed, po lub w trakcie leczenia ortodontycznego jest  występujący cienki biotyp dziąsła.Jest on determinowany genetycznie u Pacjenta i warunkuje rozwój dziąsła o cienkim, normalnym lub grubym biotypie. 

Należy zwrócić uwagę, iż cienki biotyp dziąsłowy jest szczególnie podatny na powstawanie recesji dziąsłowych. 

Cienki biotyp dziąsła okolicy dolnych siekaczy u Pacjentki w trakcie leczenia ortodontycznego.

 

METODA TUNELOWA I ZMODYFIKOWANY PINHOLE

W klinicznej periodontologii , przy chirurgicznym pokrywaniu recesji bądź też przy augmentacji dziąseł w trakcie lub przed  ortodoncją możliwe jest zastosowanie różnych technik. Niezwykle skutecznymi metodami są m.in technika Tunneling’u, czyli metoda tunelowa  i zmodyfikowana przeze mnie metoda Pinhole, czyli  tzw  technika “dziurki od klucza”.

Pionowe cięcia u podstawy brodawek międzyzębowych, celem stworzenia dostępu do tunelu nadokostnowego, do którego zostanie wprowadzona tkanka allogenna.

 

 

Wypreparowanie tunelu i pionowe nacięcie celem wprowadzenia CGF

 

Przy metodach tych można wykorzystać przeszczep nabłonkowo-łącznotkankowy, łącznotkankowy czy też materiał pochodzenia allogennego.

Metody tunelowe  doskonale sprawdzają się przy leczeniu zwłaszcza mnogich recesji dziąsłowych i augmentacji cienkiego biotypu dziąsła na dużym obszarze.  W mojej wieloletniej praktyce bardzo często łączę te metody jednoczasowo przy zabiegach dodatkowo z korekta wędzidełka.

Wykorzystanie tkanki allogennej w metodzie tunelowej

 

Wykorzystanie tkanki łącznej przy pokryciu recesji metodą zmodyfikowaną pinhole.

 

Niewątpliwie ‘złotym standardem’ w leczeniu recesji i augmentacji dziąseł  jest wykorzystanie przeszczepu podnabłonkowej tkanki łącznej. Niestety wiąże się to z równoczesnym stworzeniem drugiego pola zabiegowego, a wielkość pobranej tkanki jest ograniczona, co utrudnia  augmentację większego pola biorczego. To również dodatkowy dyskomfort dla Pacjenta przy etapie gojenia.

Przeszczep nabłonkowo-łączntkankowy

 

Pobranie tkanki nabłonkowej z podniebienia twardego.

 

Alternatywą dla pobrania przeszczepu z podniebienia jest moja autorska, opatentowana metoda przeszczepu z wykorzystaniem tkanki allogennej. 

Należy zwrócić uwagę , że nie u każdego Pacjenta mamy szansę pobrać przeszczep z okolicy podniebienia. Ogranicza nas wymiar i  grubość naszej własnej tkanki. Maksymalna możliwa grubość wynosi  3mm.

Wykorzystanie tkanki allogennej przy pokryciu mnogich recesji metodą tunelowa.

 

CGF CZYLI CZYNNIKI WZROSTU PRZY TUNELINGU I PINHOLE

Nieodłącznym elementem w mojej pracy jest wykorzystanie czynników wzrostu zarówno w postaci płynnej  jak i stałej.  Dla mnie, specjalisty to gwarancja szybkiej regeneracji w pierwszej fazie gojenia. Dla Pacjenta natomiast to pewność minimalnego dyskomfortu w pierwszych dniach po zabiegu

Powięź szeroka uda i CGF w postaci płynnej

 

Czynniki wzrostu wykorzystywane przy zabezpieczeniu przeszczepu jako swoisty opatrunek. Zmniejszają dolegliwości bólowe.

 

Wprowadzenie CGF nad przeszczep .

 

WNIOSKI

Reasumując, moje wieloletnie doświadczenie pozwala mi stwierdzić iż metoda tunelowa i zmodyfikowana technika pinhole przy zabiegach pokrycia zwłaszcza mnogich recesji i augmentacji dziąsła są niewątpliwie najlepszymi metodami w osiągnięciu najbardziej zadowalającego efektu estetycznego przede wszystkim dla Pacjenta . A przecież to satysfakcja naszych Pacjentów z efektów leczenia jest dla nas, specjalistów najwiekszą motywacja do kontynuacji naszej pracy;)

Efekt końcowy po zabiegu pokrycia recesji metoda tunelową okolicy dolnego łuku

 

Efekt końcowy po zabiegu pokrycie recesji dziąsłowych zmodyfikowaną metodą pinhole w dolnym łuku i wykorzystanie tkanki allogennej w górnym łuku w metodzie tunelowej

 

Efekt końcowy augmentacji dziąsła przy użyciu tkanki allogennej w metodzie zmodyfikowanego pinhole

 

dr n. med. Jacek Żurek

Zapraszam do kontaktu, odwiedzin moich social media i subskrypcji kanału youtube.

JACEK ŻUREK

Jest współtwórcą patentu na materiał pochodzenia allogennego służącego do pokrywania mnogich recesji dziąsłowych bez konieczności pobierania przeszczepu dziąsła z podniebienia, a także autorskiego zestawu narzędzi mikrochirurgicznych. Obecnie jest pracownikiem Katedry Chirurgii Stomatologicznej Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmuje się szeroko rozumianą periodontologią, implantologią oraz leczeniem periimplantitis. Szczególnie specjalizuje się w przeszczepach dziąseł.

Najnowsze aktualności

FACEBOOK