Implantacja z wykorzystaniem szablonu nawigującego i czynników wzrostu – gwarancją powodzenia każdego zabiegu

W ostatnich latach implanty stały się bardzo popularną i coraz łatwiej dostępną metodą uzupełniania braków zębowych – choć w dziedzinie periodontologii nie zawsze jest to łatwe i często wiąże się z przeszczepem i regeneracją kości, czy zabiegiem sinus lift.
Niezwykle istotne jest wykorzystanie przeze mnie CGF, czyli czynników wzrostu uzyskanych z krwi Pacjenta. Zastosowanie tej nowoczesnej metody pozwala mi osiągnąć znacznie większy komfort fizyczny i psychiczny u Pacjenta, a także większą efektywność leczenia – o czym w dalszej części niniejszego artykułu.

CGF w formie stałej i płynnej
"Nasączenie" implantu bezpoeśrednio przed wkręceniem

Planowanie zabiegu implantacji

W mojej praktyce nierzadko wykorzystuję szablon nawigujący. Szablon taki, oparty na kości, śluzówce i zębach, pozwala na dokładne zaplanowanie wszczepu implantów. Trójwymiarowy charakter projektu umożliwia ocenę struktur anatomicznych, takich jak: wielkość i stan zatoki szczękowej, wysokość i szerokość kości oraz położenie nerwu zębodołowego dolnego.

Dodatkowo badanie tomograficzne pozwala poznać dokładnie grubość błony śluzowej.

Wszystkie te czynniki wpływają na maksymalne bezpieczeństwo, przewidywalność i znaczne skrócenie czasu przeprowadzonego zabiegu. Należy pamiętać, iż szablon pozwala uwzględnić kształt i zakres przyszłej pracy protetycznej u Pacjenta, co jest niezwykle pomocne przy planowaniu długofalowego leczenia.

Trójwymiarowy plan wszczepu implantów
Tomografia komputerowa pozwalająca na precyzyjne umiejscowienie planowanych implantów
Wygląd implantów na etapie końcowym
Wygląd szyny z zaplanowanym miejscem wszczepu
Tomografia pozwala zaplanować z największą dokładnością miejsce wszczepu implantów
Szyna nawigująca w jamie ustnej

W mojej praktyce, często przy zabiegu wszczepu implantu, wykonuję jednoczasowo przeszczep, ale więcej na ten temat w kolejnym blogu… 

Wszczepiony implant
Śruba gojąca i przeszczep nabłonkowy

Dzięki wykorzystaniu szablonu nawigującego, sam zabieg wszczepu implantów trwa znacznie krócej, nawet jeśli w trakcie zabiegu wszczepia się ich kilka. Daje to Pacjentowi maksymalny komfort.

CGF czyli czynniki wzrostu przy implantacji

W mojej praktyce przy implantacji, niezwykle ważne jest wykorzystanie skoncentrowanych czynników wzrostu, zarówno w formie stałej, jak i płynnej. Uzyskuje się je z krwi Pacjenta, pobranej i odwirowanej przed zabiegiem.

CGF znacznie zwiększa ukrwienie kości po wszczepieniu, a także przyspiesza tempo jej tworzenia, co ma wpływ na lepszą integrację implantu z kością. Dodatkowo wykorzystanie czynników wzrostu w postaci membrany, wspomaga gojenie tkanek miękkich wokół implantu. Dzięki nim nie występuje faza zapalna, a od razu rozpoczyna się proces gojenia.

Membrana CGF pokrywająca implanty
Membrana CGF wokół śruby gojącej
CGF podawany bezpośrednio do miejsca wszczepu
Ostrzykiwanie CGF pola zabiegowego

Wykorzystanie szablonu nawigującego, wraz z czynnikami wzrostu, to nowoczesna metoda dająca zawsze gwarancję powodzenia i bezpieczeństwa zabiegu. Dodatkowo zapewnia maksymalny komfort Pacjentowi zarówno w trakcie zabiegu, jak i w pierwszych dniach po zabiegu, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle istotne.

dr n. med. Jacek Żurek

Zapraszam do kontaktu oraz odwiedzin moich social media.

JACEK ŻUREK

Jest współtwórcą patentu na materiał pochodzenia allogennego służącego do pokrywania mnogich recesji dziąsłowych bez konieczności pobierania przeszczepu dziąsła z podniebienia, a także autorskiego zestawu narzędzi mikrochirurgicznych. Obecnie jest pracownikiem Katedry Chirurgii Stomatologicznej Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmuje się szeroko rozumianą periodontologią, implantologią oraz leczeniem periimplantitis. Szczególnie specjalizuje się w przeszczepach dziąseł.

Najnowsze aktualności

FACEBOOK