Recesje dziąsłowe a leczenie ortodontyczne

Problemem zgłaszających się do mnie Pacjentów, będących w trakcie lub po zakończonym już leczeniu ortodontycznym, są pojawiające się duże recesje dziąsłowe, szczególnie w rejonie dolnych siekaczy.

Recesja zęba 31 i cienki biotyp dziąsła w okolicy dolnych siekaczy

Główną przyczyną takiej sytuacji jest zazwyczaj niezdiagnozowany przed leczeniem ortodontycznym cienki biotyp dziąsła i kości. Cienkie przyzębie cechuje się mniejszą odpornością na obciążenia mechaniczne i stany zapalne. Nieprawidłowe i nadmierne szczotkowanie może także korelować z rozwojem recesji. 

W trakcie leczenia ortodontycznego dochodzi do ruchów, które w efekcie wpływają szkodliwie na tkanki miękkie przyzębia (dziąsło i kość). Mogą one doprowadzić do osuwania dziąseł. Noszenie aparatu na zębach w znacznym stopniu utrudnia prawidłowe przeprowadzenie zabiegu higieny. 

Recesja zęba 31 po zakończonym leczeniu ortodontycznym

Niezwykle ważna jest konsultacja periodontologiczna przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Właściwa diagnoza może zniwelować efekt recesji zanim on powstanie.

W sytuacji, w której dochodzi do znacznego odsłonięcia korzeni zębowych – w trakcie lub już po zakończonym leczeniu ortodontycznym – niezbędna jest chirurgia plastyczna przyzębia.

Przeszczep z użyciem tkanki allogennej

Zabieg, który przeprowadzam, polega na pokryciu recesji dziąseł przy użyciu przeszczepu tkanki łącznej lub nabłonkowej, która pobierana jest (jednoczasowo) z podniebienia Pacjenta. Innym rozwiązaniem jest moja autorska, opatentowana metoda przeszczepu przy użyciu tkanki allogennej (pochodzącej z Banku Tkanek).

Przeszczep nabłonkowy okolicy 41, 31

Zaletą przeszczepu jest nie tylko pokrycie recesji, ale także pogrubienie dziąsła w jej okolicy. Zabieg ten, jeśli zostanie wykonany przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, zmniejszy powstawanie pojawiających się recesji w jego trakcie.

Okolica pobrania przeszczepu
Zabezpieczenie miejsca po pobraniu

W trakcie zabiegu dodatkowo wykorzystuję membranę CGF, czyli tzw. czynniki wzrostu. Zabezpieczam nią zarówno miejsce pobrania, jak i ufiksowania przeszczepu. Dzięki temu miejsce pooperacyjne ulega bardzo szybkiej regeneracji, a Pacjent nie odczuwa dyskomfortu w okresie gojenia.

Czynniki wzrostu i pobrany przeszczep
Zabezpieczenie membraną CGF okolicy przeszczepu

Należy podkreślić, że bardzo istotna po wykonaniu zabiegu jest właściwa higiena. Nieprawidłowa i zbyt agresywna technika szczotkowania zębów (poziome, szorujące ruchy), z użyciem często twardej szczoteczki, szybko doprowadzi do powrotu recesji – mimo przeprowadzonego właściwie zabiegu.

Przeszczep autogenny prawej strony górnego łuku, połączony z wykorzystaniem powięzi szerokiej uda po lewej stronie.

Zapraszam do kontaktu, dr n. med. Jacek Żurek.

JACEK ŻUREK

Jest współtwórcą patentu na materiał pochodzenia allogennego służącego do pokrywania mnogich recesji dziąsłowych bez konieczności pobierania przeszczepu dziąsła z podniebienia, a także autorskiego zestawu narzędzi mikrochirurgicznych. Obecnie jest pracownikiem Katedry Chirurgii Stomatologicznej Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmuje się szeroko rozumianą periodontologią, implantologią oraz leczeniem periimplantitis. Szczególnie specjalizuje się w przeszczepach dziąseł.

Najnowsze aktualności

FACEBOOK