Leczenie złamania korony zęba 21

Jacek Żurek periodontolog

Miło mi się z Państwem podzielić kolejnym ciekawym przypadkiem medycznym, który do mnie trafił.

Nastoletni Pacjent zgłosił się do mnie ze złamaniem korony zęba 21. Zdjęcie poniżej przedstawia przekrój tomografu przed ekstrakcją zęba. Widoczne jest tutaj złamanie korzenia oraz delikatny deficyt blaszki przedsionkowej, jak również ziarnina zapalna, która znajduje się nad wierzchołkiem korzenia. Zdjęcie poniżej pokazuje sytuację wyjściową przed ekstrakcją zęba 21. Widoczna jest tu też przetoka między zębem 22 a 21, powyżej brodawki międzyzębowej.

Procedura lecznicza polegała tu na bardzo delikatnym usunięciu zęba oraz oczyszczenie zębodołu poekstrakcyjnego z ziarniny zapalnej.

Jacek Żurek periodontolog

Natępnie wypełniłem zębodół materiałem alogennym z materiałem ksenogennym. Ze względu na delikatny deficyt blaszki przedsionkowej, założyłem błonę kolagenową od strony zębodołu, gdzie brakowało blaszki przedsionkowej. Na koniec wykonałem przeszczep krążka nabłonkowego pobranego z podniebienia twardego w celu zamknięcia rany poekstrakcyjnej. Pod krążek założyłem CGF by zwiększyć odżywianie przeszczepu w pierwszej fazie po zabiegu. Z zewnątrz przeszczep również zabezpieczyłem CGF. Membrana została uzyskana z krwi Pacjenta, którą pobrano przed zabiegiem. Podniebienie twarde zabezpieczyłem (membraną CGF, oksycelulozą oraz klejem tkankowym). Wszystko to by zniwelować dolegliwości bólowe po zabiegu.

Poniższe zdjęcie pokazuje widok 3D tego defektu. Widoczne są tu także inne przekroje miejsca poddanego leczeniu.

Jacek Żurek periodontolog

Poniżej można zobaczyć zdjęcie przedstawiające oczyszczoną ranę poekstrakcyjną wraz z odpowiednio przygotowanymi brzegami zębodołu do przyjęcia przeszczepu tkanki nabłonkowej z podniebienia.

Jacek Żurek periodontolog

Kolejne zdjęcia przedstawiają  krążek nabłonkowy pobrany z podniebienia twardego, jak również przyszyty krążek nabłonkowy przy użyciu nici 7-0, który zamyka ranę poekstrakcyjną.

Jacek Żurek periodontolog
Jacek Żurek periodontolog

Poniższe zdjęcie przedstawia ranę pooperacyjną zabezpieczoną już membraną CGF. Tu ponadto wykonałem delikatną korektę wędzidełka wargi górnej oraz zabezpieczenie podniebienia przy użyciu membrany CGF, oksycolozy i kleju tkankowego.

Jacek Żurek periodontolog

Ostatnie, poniższe zdjęcia to obraz z tomografii komputerowej, uzyskany po augmentacji zębodołu materiałem alogennym, jak i ksenogennym.

Docelowo Pacjent zostanie zabezpieczony koroną usuniętego zęba. Będzie ona doklejona do sąsiednich zębów tak, by okres rekonwalescencji nie przeszkadzał Pacjentowi w codziennym funkcjonowaniu.

W okresie od 4 do 5 miesięcy będzie można myśleć o zabiegu wszczepienia implantu. Jednak, z racji na to, że Pacjent był niepełnoletni i czeka go jeszcze leczenie ortodontyczne, stąd decyzja o wypełnieniu materiałem alogennym w połączeniu z ksenogennym zębodołu poekstrakcyjnego który to nie utrudni leczenia ortodontycznego. Po nim Pacjent będzie miał przeprowadzoną procedurę implantacji w miejscu brakującego zęba 21. 

Jak widać poniżej, przeszczep został prawidłowo wgojony. 

Jacek Żurek periodontolog
Jacek Żurek periodontolog

JACEK ŻUREK

Jest współtwórcą patentu na materiał pochodzenia allogennego służącego do pokrywania mnogich recesji dziąsłowych bez konieczności pobierania przeszczepu dziąsła z podniebienia, a także autorskiego zestawu narzędzi mikrochirurgicznych. Obecnie jest pracownikiem Katedry Chirurgii Stomatologicznej Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmuje się szeroko rozumianą periodontologią, implantologią oraz leczeniem periimplantitis. Szczególnie specjalizuje się w przeszczepach dziąseł.

Najnowsze aktualności

FACEBOOK