Augmentacja dziąsła przed leczeniem ortodontycznym

Dzisiaj, chciałbym zaprezentować przypadek pacjenta, u którego wykonałem duży przeszczep dziąsłowy mający na celu augmentacje dziąsła zrogowaciałego przed leczeniem ortodontycznym.

Dziąsło zrogowaciałe pobrałem jednoczasowo z obu stron podniebienia twardego.

Ranę na podniebieniu zabezpieczyłem membraną z skoncentrowanym czynnikiem wzrostu (CGF), dodatkowo oksycelulozą i klejem tkankowym. To wszystko stabilizuję nićmi 5-0 by mieć pewność, że opatrunek będzie stabilny. Ta procedura minimalizuje dolegliwości bólowe pozabiegowe .

Sam przeszczep stabilizuję szwami 6-0 lub 7-0 zależnie od biotypu dziąsła. Dodatkowo podaję CGF w formie płynnej oraz używam membrany CGF, by ochronić przeszczep.
Szwy ściągam po tygodniu lub po dwóch tygodniach od wykonanego zabiegu. Przy wykonywaniu autogennego przeszczepu, nie zalecam antybiotykoterapii.
Poniżej zdjęcia przed i 2 tygodnie po zabiegu zaraz po usunięciu szwów. Gojenie przebiega prawidłowo, bez znacznych dolegliwości bólowych po zabiegu.

 

JACEK ŻUREK

Jest współtwórcą patentu na materiał pochodzenia allogennego służącego do pokrywania mnogich recesji dziąsłowych bez konieczności pobierania przeszczepu dziąsła z podniebienia, a także autorskiego zestawu narzędzi mikrochirurgicznych. Obecnie jest pracownikiem Katedry Chirurgii Stomatologicznej Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmuje się szeroko rozumianą periodontologią, implantologią oraz leczeniem periimplantitis. Szczególnie specjalizuje się w przeszczepach dziąseł.

Najnowsze aktualności

FACEBOOK