Resekcja korzenia zęba 11 od strony podniebiennej, z użyciem allografu, membrany kolagenowej i CGF.

Resekcja korzenia zęba 11
PERIODONTOLOGIA W NOWOCZESNEJ ODSŁONIE
Nowoczesna i zaawansowana technologia, to w leczeniu periodontologicznym znaczący element, który ściśle współgra z wysokimi kwalifikacjami lekarzy specjalistów. Współczesne możliwości, jakie posiada medycyna, pozwala na stały rozwój naukowy w tej dziedzinie, a resekcja korzenia z użyciem allograftu jest przykładem rewolucji w leczeniu periodontologicznym.

Resekcja korzenia zęba może być jedynym rozwiązaniem najczęściej w chwili, gdy wystąpią powikłania po nieudanym leczeniu endodontycznym. Polega na usunięciu zmiany zapalnej, a poniższy opis, w skrócie przybliży niezwykle ciekawą technikę pracy, sprzyjającą ochronie blaszki przedsionkowej.

Na pierwszej ilustracji widać stan przed wykonanym zabiegiem. Wierzchołek korzeniowy wypełniony został materiałem MTA.

Drugie zdjęcie tomograficzne przedstawia stan po wykonanym zabiegu resekcji. Ściąłem wierzchołek korzenia, a lukę po usuniętej torbieli wypełniłem allograftem. W dalszej części użyłem błony zaporowej i błony CGF.

Na kolejnej ilustracji przedstawiam sytuację kliniczną w jamie ustnej po zakończeniu zabiegu, tuż po zaszyciu rany. Jak widać nie jest ona rozległa.

 

Na ostatniej ilustracji widać stan w dniu planowanego usunięcia szwów, czyli dwa tygodnie po wykonanym zabiegu resekcji korzenia. Jak można zobaczyć, rana zagoiła się bez najmniejszych powikłań i stanów zapalnych.

Jako specjalista periodontolog, resekcje korzeni zębów wykonuję na co dzień i wiem, że najnowsze techniki, znacznie ułatwiają pracę nam, lekarzom. Proces gojenia po zabiegach przebiega bez powikłań, co zmniejsza dyskomfort u Pacjentów.

JACEK ŻUREK

Jest współtwórcą patentu na materiał pochodzenia allogennego służącego do pokrywania mnogich recesji dziąsłowych bez konieczności pobierania przeszczepu dziąsła z podniebienia, a także autorskiego zestawu narzędzi mikrochirurgicznych. Obecnie jest pracownikiem Katedry Chirurgii Stomatologicznej Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmuje się szeroko rozumianą periodontologią, implantologią oraz leczeniem periimplantitis. Szczególnie specjalizuje się w przeszczepach dziąseł.

Najnowsze aktualności

FACEBOOK